Dental Restorasyon (Dolgu)

Dolgu veya çürük nedeniyle zarar görmüş bir dişe, normal fonksiyonunu ve görünümünü kazandırma yöntemlerinden biridir. Diş hekiminiz size dolgu yaparken önce çürümüş diş dokusunu uzaklaştırır. Etkilenen alanı temizler ve boşluğu dolgu malzemesi ile doldurur. Bakterilerin gidebileceği boşlukları da dolgu ile kapatarak çürüğün ilerlemesini de engellemeye çalışır. Dolgu için kullanılan malzemeler; altın, porselen, kompozit rezin (diş renginde dolgu) ve amalgamdır(cıva, gümüş, bakır, kalay ve bazen çinko alaşımı).

En iyi dolgu türü hangisidir?
Herkes için aynı dolgu tipi uygun olmayabilir. Sizin için doğru dolgu tipini, çürüğün büyüklüğü, belirli maddelerle olan alerjiniz, dolgunun yapılması gereken yer ve maliyet belirleyecektir.
Farklı malzeme tiplerine ilişkin hususlar:

  • Altın dolgular laboratuarda sipariş üzerine yapılır. Altın inleyler, diş eti hastalıklarına karşı iyi toleransa sahiptir ama en pahalı seçimdir ve birden fazla seansta uygulanır.
  • Amalgam (gümüş) aşınmaya karşı dirençlidir ve nispeten daha ucuzdur. Bununla beraber, koyu renklerinden dolayı, porselen veya diğer kompozit restorasyonlara göre daha fark edilir niteliktedir ve ön dişler için uygun değildir.
  • Kompozit, dişlerle aynı renkte ve doğal görünmektedir.  Zamanla kırılıp aşınabilir. Büyük dolgular için ideal malzeme olmayıp çay, kahve ve tütünden renklenip lekelenebilir.