İmplant

İmplant; estetik ve fonksiyon amacıyla eksik dişlerin yerine konması hedeflenerek çene içerisine yerleştirilen çoğunlukla vida şeklinde yapay bir diş köküdür. İmplantların esas maddesi titanyum olup, bio uyumlu ve başarı oranı yüksektir. Diş hekimliğinde çok yaygın kullanım alanı bulma nedeni tek diş eksikliğinden hiç dişi olmayan hastalara kadar, çok geniş yelpazelerde uygulanabilir olmasıdır. Bu uygulama, komşu dişlere hiç müdahale edilmeden gerçekleştirilir.

Dişlerin eksik olduğu bölgelerde zamanla çene kemiğinde erime meydana gelir. Diş çekimini takiben implantın uygulanması bu erime miktarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Çenelerde en sondaki dişlerin eksik olduğu durumlarda sabit bir protez (kuron veya köprü gibi) yapılmadığında hareketli bir protez tercih edilmediğinde ya da tamamen dişsiz ağızlarda çene kemiği silikleştiğinden total protez kullanımı zorlaştığında ve protezin ağız içerisinde oynamasını engellemek amacıyla da implantlar uygulanmaktadır.

İmplant uygulaması nasıl yapılmaktadır?
İki aşamada gerçekleştirilir. İleri cerrahi uygulama gerektirmeyen, standart bir implant uygulaması için sonraki aşamada implant yerleştirilecek bölgeye lokal anestezi yapılarak uyuşması sağlanır, akabinde diş eti dikkatlice kaldırılır. Daha önceden belirlenmiş olan kemik kalınlığı ve yüksekliğine uygun olarak implant için kemikte yer hazırlanarak yerleştirilir. İmplant uygulamasının ikinci aşamasında, implant kemikle bütünleşmesi için kemiğin durumuna ve uygulanan çeneye göre belli bir süre beklendikten sonra üzeri kapalı olan implantın üzeri açılarak dişi taklit eden kısım yerleştirilir ve protez işlemine başlanır.