Ortodonti

Ortodonti; uyumsuz ve çapraşık dişlerin uyum ilişkilerini teşhis ve kontrol eden, bu durumu önlemeye çalışan ve tedavisini yapan diş hekimliği branşının uzmanlık dalıdır. 

Ortodontik problemler neden oluşur ve nasıl tedavi edilir?
Alt çenenin önde ya da geride olması gibi bozukluklar hastanın yaşı göz önünde bulundurularak tedavi yöntemine karar verilir. Hasta ergenlik çağında ve alt üst çene yapısının geride olması durumu mevcut ise ortodontik tekniklerle tedavisi mümkündür. Eğer hasta yetişkin ise, iskeletsek bozukların tedavisi ortodonti ve cerrahi işbirliği ile gerçekleşir. İşlevsel bozukluklara bağlı olarak, örneğin; ağız solunumu yapma gibi durumlarda çene uyumsuzluğu gözlemlenebilir. Ağız solunumu yapan kişide çenenin üst kısmı dar kalacağı için V formunda olacaktır. Uzun süre biberon ve yalancı emzik kullanmış olma, parmak emme, tırnak yeme gibi yapılmaması gereken ve alışkanlık oluşturmuş durumlar ortodontik bozukluklara sebebiyet verebilir ve tedavisi erken yapılmalıdır.

Diş telinde ilk tedavi yaşı kaçtır?
Dişler, kemik ve diş etleri sağlıklı ise hemen her yaşta tedaviye olumlu yanıt alınabilir. Ancak ilk ortodonti kontrolünün yedi yaşından geç olmamasında yarar var. Bu yaşta dişler düzgün sıralanmış görünse de gizli bir kapanış problemi söz konusu olabilir. Eğer problem saptanırsa, diş hekimi tedaviye başlamak için en uygun zaman konusunda sizi yönlendirir.
Bu yaşlarda uygulanacak ortodontik tedaviler önleyici ve koruyucu ortodontik tedavi olarak adlandırılıyor. Çocuk yedi yaşını geçmişse bile, ortodontik muayenesinin yapılması çok önemlidir. Çoğu çocukta ortodontik tedaviye 9-12 yaşlarında başlanmaktadır. Bu tedavi yöntemi erken teşhis diş kaybı ve çene yapısındaki bozuklukları önlemek için gereklidir.

-Renkli diş telleri:
Çocukların birçoğu bu telleri kullanmak istememektedir. Görüntüsünden rahatsızlık duyan çocuk hastalar için seramik diş renginde teller ve görünmeyen tellerde kullanılabilmektedir. Dişlerin ön yüzeyine değil de arka yüzeyinden uygulanabilen teller de, bu sorunu yaşayan hastalar için önerilebilir. Tel kullanmak istemeyen çocuklar için renkli teller ile bu tedavi yöntemi daha sevimli bir hale getirilebilir.

-Sabit ortodontik aygıtlar:
Ortodonti tedavisinde en sık kullanılan yöntem dişlerin üzerine braket yerleştirilmesidir. Braketler dişlerin üzerine özel bir materyalle yapıştırılır. Braket üzerine yerleştirilen tellerle dişlere kuvvet uygulanır ve böylece dişlerin hareket etmesi ve düzgün sıralanması sağlanır.
Günümüzde metal ya da diş rengi materyallerden yapılan çeşitli braket çeşitleri bulunmaktadır. Genellikle dişlerin ön yüzeyine yerleştirilir ama dişlerin arka yüzeyinde de yerleştirilebilme imkanı vardır. Braketler dört gruba bölünür:

 • Metal braket
 • Şeffaf braket
 • Kapalı braket
 • Lingual braket

-Fonksiyonel apareyler:
Fonksiyonel apareyler hastanın konuşma, yemek yeme, yutkunma gibi fonksiyonları sırasındaki kas hareketlerini kullanarak oluşan kuvvetlerle dişleri ve çeneleri hareket ettirerek düzgün bir ilişki sağlanmasına yardımcı olan aletlerdir. Takılıp çıkarılabilir tipleri olduğu gibi dişlere sabitlenen tipleri de mevcuttur.

 • Hareketli fonksiyonel aparey
 • Sabit fonksiyonel aparey

-Hareketli Apareyler:
Hareketli apareyler, ağızda tutuculuğu kroşeler yardımıyla sağlanan, dişlere yapıştırılmadan kullanılan, hasta tarafından kolaylıkla takılıp çıkarılabilen aletlerdir. Hafif çapraşıklıklarda, bazı çene genişletme işlemlerinde , basit diş hareketlerinin sağlanmasında yer tutucu ya da pekiştirme olarak kullanabilirler. Aparey örnekleri;

 • Rapid Maxiller expansion (RME)
 • Slow Maxiller expansion (SME)

-Ağız Dışı Apareyler:
Apareyler, ağız dışından destek alan ortodontik tedavi gereçleridir. Hem dişleri hareket ettirmek amaçlı hem de çenelerin gelişiminin yönlendirilmesinde kullanılabilirler. Ağız dışı aparey örnekleri:

 • Yüz maskesi,
 • Başlık vb.

ORTHERO

Orthero nedir?
Estetiksel ortodontik tedavilerde gelinen en son teknoloji şu an Orthero’dur. Orthero kişiye özgü üretilmiş, görünmez şeffaf apareylerin sırayla kullanılmasıyla hastalarımızın dişlerini ideal hale getiren telsiz ortodontik tedavi yöntemidir.

-Uygulama
Ortodontistlerimizin onayladığı tedavi planına göre hastamıza hazırladığımız şeffaf apareyleri ve gerekli tüm malzemeleri size gönderiyoruz. Hekim olarak tedaviyi planlandığı gibi takip etmek gerekmektedir.

-Teknoloji
Orthero‘da tüm süreçler dijital ortamda yürütülür. IOS ve android  uygulamalarımız veya web portalımız üzerinde gönderdiğiniz vakalar, dijital olarak size özel portal sayfanızda arşivlenir. Ayrıca 3D ağız ölçüsü gönderen hekimler ile de uyumlu olarak çalışırız.
Endikasyonlar;

 • Çapraşıklık
 • Diastema
 • Fırlaklık(overjet)
 • Örtülü kapanış
 • Çapraz kapanış
 • Açık kapanış

Nasıl çalışıyoruz?
Ağız içi ve ağız dışı fotoğrafları, alt üst çene silikon ölçüleri (heavy&light body) ve hastanın mum kapanışını(bite) alıp yüksek hassasiyetli 3D lazer tarayıcılarla ölçüleri dijital ortama aktarıyoruz. Planlama oluşturup 3D analiz simülasyonu ve analiz raporunu paylaşıyoruz. Tedavi sonu diş dizilimlerini görmeniz sağlanabilmektedir.